100 ROKOV S AMOSOM:

26. - 28. MARCA 2019. Pre najaktuálnejšie info sledujte udalosť na FB: 100 rokov s Amosom
Bezplatný vstup pre každého
27. marca je rektorské voľno

Výstava 100 rokov s Amosom

26. marec - 30. jún 2019

Šafárikovo námestie

Slávnostné otvorenie výstavy

17:00 - 17:30 hod

Historické fakty a zaujímavosti o Univerzite Komenského v Bratislave, ktoré pre teba pripravil priamo univerzitný archív. Cez kľúčovú otázku “Vedeli ste, že?” sa dozvieš a uvidíš to, čo si doteraz o svojej univerzite určite nevedel/-a. Výstava je pre každého, kto sa chce zoznámiť s najstaršou slovenskou univerzitou na Slovensku. Výstavu si môžeš v kruhu spolužiakov, známych a priateľov vychutnať priamo v hlavnej budove Univerzity Komenského v Bratislave na Šafárikovom námesti.

Ochutnávka zaujímavostí

intereset-1
Zaujímavosť č. 1:

Táto fotografia zachytáva hlavnú budovu UK na Šafárikovom námestí počas jej výstavby. Pôvodne bola projektovaná ako budova obilného paláca a jej výstavba sa začala v roku 1930. Zavedením obilného monopolu sa časť budúceho paláca, v ktorom boli určené priestory aj pre obilnú burzu, uvoľnila. Na prelome rokov 1934 a 1935 začal vtedajší rektor univerzity prof. PhDr. Antonín Kolář rokovania o ťažkej priestorovej situácii univerzity a jej prípadného umiestnenia v priestore obilnej burzy s bývalým ministrom školstva PhDr. Antonom Štefánkom, ministrom spravodlivosti JUDr. Ivanom Dérerom, ministrom pôdohospodárstva PhDr. Milanom Hodžom, ktorí ako bývalí ministri školstva veľmi dobre poznali nedostatočné priestorové pomery bratislavskej univerzity. V tej istej záležitosti intervenoval aj u vtedajšieho ministra školstva Dr. Jana Krčmářa i premiéra Jana Malypetra, rokoval s krajinským prezidentom Jozefom Országhom a krajinským prednostom Ing. Štefanom Janšákom. Takmer pred dokončením stavby po intenzívnych rokovaniach zástupcov UK s vládou a politikmi rozhodla štátna správa v roku 1935 o definitívnom pridelení novostavby univerzite a o jej úprave pre potreby vysokej školy.

intereset-2
Zaujímavosť č. 2:

V roku 1930 navštívil Univerzitu Komenského v Bratislave prezident ČSR Tomáš Garrigue Masaryk. Okrem prijatia akademickými hodnostármi na rektoráte univerzity (Kapitulská ul.) si dňa 12. októbra prezrel aj internát Lafranconi. Fotografia zachytáva prezidenta republiky pri východe z budovy v sprievode vtedajšieho rektora prof. JUDr. Alberta Milotu, za prezidentom ide vtedajší minister školstva JUDr. Ivan Dérer v sprievode s medzivojnovým starostom Bratislavy (1930 – 1939) JUDr. Vladimírom Andrejom Krnom.

intereset-3
Zaujímavosť č. 3:

Táto historická fotografia pochádza z polovice 30. rokov 20. storočia a zachytáva študenta UK bývajúceho počas svojho štúdia na internáte Lafranconi.

intereset-4
Zaujímavosť č. 4:

Mlyny sú najväčším ubytovacím zariadením v bývalom Československu s kapacitou viac ako 6 500 lôžok v troch zariadeniach – átriové domy, výškové budovy, manželský internát. Vysokoškolský internát Mladosť patrí STU v Bratislave. Tieto štyri internáty projektovali viacerí autori a vzájomne ich prepojili do jedného urbanistického celku (výškové budovy projektovali maďarskí architekti Ing. József Finta a Ing. János Róth, Mladosť a manželské internáty Ing. arch. Manol Kančev, átriové domy Ing. arch. Vladimír Dedeček).

Zdroj: Archív UK, fotografie podliehajú autorským právam

Hlavný program 100 rokov s Amosom

27. marca 2019

Šafárikovo námestie

Otvorenie výstavy insígnií v Rektorskej sieni

08:45 hod

Z kapacitných dôvodov bude vstup na výstavu možný každú pol hodinu.

Viac info?

Insígnie UK v Bratislave

Insígnie majú v živote univerzity nezastupiteľnú úlohu a oddávna boli znakom dôstojnosti i moci. Patria k nim znak a pečať so znakom, prsteň, kolany akademických funkcionárov (rektor, dekan fakulty, promótor, predseda Akademického senátu UK) a žezlá rektora i dekanov fakúlt. Spolu s odevmi – talármi – slúžia nielen na označenie akademických hodnostárov, ale neuveriteľným spôsobom umocňujú atmosféru a výnimočnosť akademických obradov a slávností. V reprezentačnom priestore univerzity – v Rektorskej sieni – sú po prvý raz a na veľmi krátky čas sprístupnené insígnie univerzity.

Pred Aulou UK: výstava, prezentácia študentských spolkov, coffee point, predaj propagačných predmetov UK (Infocentrum UK)

09:00 hod

Level Lama

09:30 - 10:30 hod online rezervácia je naplnená
Návštevníci môžu využiť ešte voľné sedenie na balkóne Auly a stoličky pod stenou.

Zaži natáčanie známej youtube relácie na vlastnej koži, ktorá je moderovaná bývalým študentom Univerzity Komenského v Bratislave Matejom “Sajfa” Cifrom, ktorý si na tento špeciálny diel pozval bývalu kolegyňu z FUN rádia, veľmi šarmantnú a zábavnú, taktiež bývalú študentku Univerzity Komenského v Bratislave Adelu Vinczeovú.

"Grilovačka s rektorom" Univerzity Komenského v Bratislave Marekom Števčekom moderuje Sajfa

10:30 - 10:45 hod

Otázky na telo sa pýta Matej “Sajfa” Cifra

StartitUP na tému "Motivácia" s pozvanými hosťami:

11:00 - 11:45 hod

Daniel Hevier

Daniel Hevier

daniel-hevier

Je známy slovenský básnik, prozaik, dramatik, scenárista, textár a autor literatúry pre deti a mládež, ktorý vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Už počas štúdia pracoval ako redaktor literárnej redakcie Československého rozhlasu. Po roku 1989 sa stal šéfredaktorom vydavateľstva Mladé letá. Od roku 1992 vedie vlastné vydavateľstvo Hevi v ktorom vydal do dnešného dňa vyše 100 titulov. Je ženatý, má tri deti a žije v bratislavskej Petržalke. Príležitostne prednáša na vysokých školách a učí (VŠMU, FFUK). Daniel Hevier je autorom známych piesni ako „Reklama na ticho“ – Team „Ľudia nie sú zlí“ – I.M.T. Smile “Svet lásku má“ – Pavol Habera & Karel Gott & Peter Dvorský, „Kým vieš snívať“ – SuperStar TOP 11, “V cudzom meste” – Jana Kirschner + desiatky veľmi úspešných a známych piesní v podaní slovenských interpretov, ktorých pozná naozaj každý.

Marek Šándor

Marek Šándor

marek-sandor

Marek Šándor je spoluzakladateľ StartitUp Group. StartitUp je štartovacou čiarou pre množstvo mladých ľudí. Poskytuje možnosti od nájdenia kvalitného freelancera pre tvoj startup cez listovanie a odpromovanie tvojho startupu až po možnosť získať pracovnú pozíciu v startupe a množstvo ďalších možností. Marek Šándor, pred založením portálu startitup.sk, pracoval v USA na svojom tech startupe Droppie. V súčasnosti pôsobí aj ako predseda predstavenstva PUNK VENTURES.

Michal EGO Straka

Michal EGO Straka

michal-straka

Michal Straka, známy pod umeleckým menom EGO, je slovenský raper. Je členom skupiny Kontrafakt spolu s Rytmusom a DJ Anysom. V ostatnom čase začal sólovú kariéru vydaním singlu "Žijeme len raz", ktorý sa v roku 2012 stal hitom č. 1 v slovenských rádiách. Jeho prvý solový album vyšiel v decembri 2017 s názvom Precedens a obsahuje 15 skladieb, na ktorých hosťuje veľa známych mien slovenskej aj českej rapovej scény. Medzi nimi sú Rytmus, Paulie Garand, LVCAS Dope, Ben Cristovao, Hahacrew, Yzomandias, Gýza a Tomi Popovič. Na prvej sólovej doske spolupracovali aj producenti ako Madskill, Peter Pann, Dalyb, Róbert Burián a daľší. Michal vyštudoval Právnicku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a právu sa aktívne venuje aj popri umeleckej dráhe.

Moderuje Drahomír Piok - novinár / youtuber, ktorý sa venuje všetkým IT hračkám a navyše aj automobilom. Drahomír sa označuje za úplne normálneho „chalana“, ktorý aktuálne žije v Bratislave, miluje trávenie voľného času športom, rád cestuje a, samozrejme, občas aj pracuje. :) Jeho práca je to, čo ho baví a venuje sa tomu naplno aktuálne v spoločnosti StartitUP.

Ľubo Fellner - BUBO

11:45 - 12:20 hod

Expedícia na Južný pól v hodnote 750 000 eur

100 rokov s Forbes

12:30 - 13:00 hod

+ tajný hosť z “30 pod 30”

Zaujíma ťa, ako vznikal obsah časopisu Forbes v jeho začiatkoch na Slovensku?

Chceš vedieť, s akými problémami a prekážkami sa museli vyrovnať jeho redaktori pri tvorbe obsahu?

Si zvedavý/-á, ako sa tvorí rubrika časopisu Forbes “30 pod 30”?

O tomto všetkom ti príde porozprávať šéfredaktor Forbes Slovensko - Juraj Porubský, ktorý so sebou prinesie tajného hosťa z rebríčka úspešných mladých Slovákov “30 pod 30”.

Predstavenie úspešných aktuálnych študentov

13:00 - 13:30 hod

Martin Pekarčík

Martin Pekarčík

margin-pekarcik

Martin je študentom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý vyhral súťaž Veľvyslanectvo mladých a Slovak University Startup Cup 2018. S projektom S-case nás reprezentoval v medzinárodnej súťaži startup projektov v Kodani. S-Case je medicínsko-technologické prenosné zariadenie, ktorého funkciou je monitorovať fyziologické funkcie tela na základe mnohých senzorov a následne ich analyzovať za pomoci A.I. a predikovať tým hroziace ochorenia. S-Case je prístroj vo veľkosti klasického smartfónu, ktorý spája veľké, početné, mnohokrát cenovo a energeticky náročné prístroje do jedného kompaktného zariadenia. S-Case bude schopný merať fyziologické funkcie človeka aj bez prítomnosti zdravotníckeho personálu.

Nasi Mothlagh

Nasi Mothlagh

nasi-mothlagh

Nasi je študentkou na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. Pochádza z Iránu a na Slovensku žije už 7 rokov. Popri štúdiu sa venuje stand-up comedy a spolu s bratom Siavash “Sia” Alaghmandan Motlagh patria do skupiny komikov a komičiek SILNÉ REČI, ktorí pravidelne vystupujú v kluboch, na festivaloch a puboch po celom Slovensku a v zahraničí.

Build up your language habit! - Motivačná prednáška Michala Scibiora

13:30 - 14:00 hod

Viac info?

Build up your language habit!

Prednáška je určená pre:

  • Každého, kto sa učí cudzí jazyk a hľadá možnosti pre zefektívnenie procesu učenia sa
  • Každého, kto chce debatovať na tému učenia sa jazyka so skúseným polyglotom a experimentálnym učiteľom
  • Každého, kto sa "zasekol" pri učení sa jazyka a hľadá nové zdroje motivácie a inšpirácie pre učenie sa
  • Každého, kto využíva internet pre svoje jazykové vzdelávanie
  • Každého, kto chce ušetriť na kurzovnom v masových jazykových školách

Objavíte:

  • Ako sa Michalovi darí udržateľne sa učiť jazyky a nezruinovať si pri tom život
  • Vycibrenú techniku, ktorú Michal používa
  • Možnosti, ktoré ponúka internet pre vzdelávanie sa kdekoľvek a kedykoľvek

MS hokej 2019 a SZĽH

14:15 – 14:45 hod

Zaujíma ťa pozadie príprav majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji na Slovensku?

Chceš vedieť, aké plány má SZĽH do budúcnosti?

Všetko o slovenskom hokeji s naším hosťom.

Martin Kohút

Martin Kohút

martin-kohut

Martin Kohút je prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja, pochádza z Michaloviec, pätnásť rokov šéfoval IT spoločnosti a neskôr sa stal jej viceprezidentom pre Európu. Za necelý rok sa vo zväze venoval predovšetkým oblastiam marketingu a ekonomiky, zaslúžil sa o zlepšenie finančnej situácie SZĽH a jeho stabilizáciu.

Ekológia s Erikom Balážom (My sme les)

14:45 – 15:30 hod

Erik Baláž

Erik Baláž

erik-balaz

Erik Baláž je slovenský ekológ, aktivista, režisér, autor kníh o ochrane prírody a politik. Podieľal sa na tvorbe viacerých významných filmov, ktoré sa týkajú ochrany prírody. Medzi najznámejšie patria Vlčie hory, trojdielna séria Tajomné Karpaty a Strážca divočiny. V minulosti spolupracoval na viacerých projektoch s Lesoochranárskym zoskupením VLK, ktorých cieľom bola ochrana prirodzených lesov a veľkých šeliem. Viedol najmä projekty ochrany Tichej a Kôprovej doliny. Je tiež jedným z hlavných organizátorov občianskej iniciatívy My sme les, ktorá vznikla v roku 2017 za účelom ochrany národných parkov a vzácnych lesov proti masívnej ťažbe a členom Slovenského ochranárskeho snemu, neformálneho spoločenstva ochranárov a ochranárok.

16:00 hod

Ukončenie programu

Odľahčené prednášky v Auditoriu maximum

27. marca 2019

Právnická fakulta UK, Šafárikovo nám. 6, Bratislava, 2. poschodie

Vplyv biorezonancie, delenej stravy a energie jing na úroveň prednášok zánovného vysokoškolského učiteľa

11:00 - 11:30 hod

Karol Jesenák z Prírodovedeckej fakulty UK

Aj Komenský sa hýbal

11:40 - 12:10 hod

Viktor Bielik z Fakulty telesnej výchovy a športu UK

Hráme sa s elektrickými prúdmi

12:20 - 12:50 hod

František Kundracik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK

Ako si vyberáme partnerov/partnerky a prečo sme im často neverní?

13:00 - 13:30 hod

Andrej Mentel z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK

Prečo mi učarovali Mayovia?

13:40 - 14:10 hod

Milan Kováč z Filozofickej fakulty UK

Povery našej éry alebo mýty šíri každý E.T.

14:20 - 14:50 hod

Pavol Sulo z Prírodovedeckej fakulty UK

Viac info?

Odľahčené prednášky v Auditoriu maximum

Vplyv biorezonancie, delenej stravy a energie jing na úroveň prednášok zánovného vysokoškolského učiteľa

V prednáške budú prezentované výsledky dlhoročného výskumu vplyvu biorezonancie, delenej stravy a energie jing na formálnu aj obsahovú stránku prednášok vysokoškolských učiteľov. Tento výskum sa realizoval na štatisticky reprezentatívnej vzorke skúmaných osôb (1 ks) a jeho význam spočíva predovšetkým v tom, že poskytuje konkrétny návod na výrazné zlepšenie pedagogickej práce našich učiteľov.

Ako si vyberáme partnerov/partnerky a prečo sme im často neverní?

Podľa niektorých názorov je človek od prírody promiskuitný, takže ideál vernosti sa zdá často ako nesplniteľný sen. Iné názory hovoria naopak o tom, že aj keď možno existujú isté vrodené sklony správať sa nejakým spôsobom (napr. promiskuitne), v skutočnosti je usporiadanie partnerských vzťahov produktom kultúry, ktorá "preváži" aj prípadné vrodené sklony. Ukazuje sa však, že podobné zjednodušenia krívajú na všetky štyri nohy. Ak chceme pochopiť, podľa čoho si vyberáme partnerov či partnerky, je potrebné skombinovať poznatky prírodných aj spoločenských vied. To nám umožní odpovedať na viaceré otázky. Prečo sa hovorí, že "rovný rovného si hľadá", no zároveň "protiklady sa priťahujú"? Prečo ľudia míňajú toľko peňazí za kozmetiku a plastické operácie? Prečo nám môže hormonálna antikoncepcia priniesť neželané prekvapenia? A ako sa dá vysvetliť nevera?

Hráme sa s elektrickými prúdmi

Na prednáške sa najprv oboznámime s elektrostatickými výbojmi, s jednoduchou metódou, ako zmenšiť „kopanie“ kľučiek v zimnom období a s princípom iónových motorov. Potom si ukážeme (ne)škodnosť vysokofrekvenčných prúdov a tiež odpudivú silu spôsobenú indukovanými prúdmi. Nakoniec si povieme, ako sa dá vyrobiť bezkontaktné ložisko pomocou supravodičov a na akom princípe budú fungovať levitujúce vlaky. Všetko bude ilustrované na experimentoch priamo na prednáške.

Aj Komenský sa hýbal

Môže telesný tuk požierať šedú mozgovú kôru? Prečo nám výživové trendy chodia do kapusty? Kde nechal Maslow pohyb, keď tvoril pyramídu potrieb? Ako by mal vyzerať 24 hodinový deň?

Prečo mi učarovali Mayovia?

Mayovia patria k najrozvinutejším starovekým civilizáciám, ale vieme o nich stále len veľmi málo. Ich súčasní potomkovia nám pomáhajú stavať mosty medzi minulosťou a budúcnosťou a najnovšie technológie nám umožňujú nazerať do hlbín času. Som touto civilizáciou fascinovaný od detstva a lúštenie ich záhad sa stalo mojím životným poslaním.

Povery našej éry alebo mýty šíri každý E.T.

Vo víly, škriatkov, ježibaby a iné povery, aj keď ich máme radi v rozprávkach, ako dospelí už neveríme. Máme iných strašiakov ako klonovanie, genetické modifikované organizmy, zdravá strava, éčka, cukor, očkovanie, antibiotiká... Súvisia so zdravím a sú lepšie uveriteľné s nádychom racionálna. Vždy sa je čoho báť. Tieto povery nezabíjajú, často ani nenarobia veľa škody, len nie sú pravdivé a občas sa niekto obohatí. V príspevku sa budem venovať trom biochemickým mýtom: „zakysleniu“, „zahlieneniu“ organizmu a pamäti vody, ktorá je (ir)racionálnym základom homeopatie.

Športový deň

27. marca 2019

Mlynská dolina

FTVŠ UK

Počas športového dňa hráme o Pohár rektora Univerzity Komenského v Bratislave Mareka Števčeka, ktorý získa fakulta (spolok), ktorá v súčte nazbiera najväčší počet bodov z jednotlivých športových kategórií:

  • 1. miesto - 5 bodov
  • 2. miesto - 3 body
  • 3. miesto - 2 body
  • 4. miesto - 1 bod

Pre výhercov danej športovej kategórie sú pripravené víťazné medaily, trofeje a vecné ceny.

Každý účastník a reprezentant fakulty (spolku) dostane štartovací balíček, ktorého súčasťou je aj kvalitné športové tričko značky NIKE.

Harmonogram dňa

07:30 hod

spoločná káva v UPECE a otvorenie priestorov

08:00 - 08:15 hod

oficiálne otvorenie turnajov - odovzdanie štartovacích balíčkov

08:15 - 09:00 hod

presun hráčov do telocvične, kde im prebieha turnaj

09:00 - 17:00 hod

jednotlivé športové turnaje + vyhodnotenie zápasov

11:30 hod - Headis

exibičný športový zápas s Jožom Pročkom v telocvični na Šturáku (vedľa klubu Unique)

Deň otvorených dverí

27. marca 2019

Objavte s nami skryté zákutia a zúčastnite sa na zaujímavých aktivitách, ktoré pre vás pripravili fakulty, napríklad pozorovanie nočnej oblohy či simulovaný súdny spor.

Právnická fakulta

Právnická fakulta

Simulovaný súdny spor 1 (Rozvod pre neveru manžela)

11:00 – 11:45 hod.

  • časový rozsah: 45 min.
  • miesto konania: Súdna sieň PraF UK (miestnosť č. 7, historická budova PraF UK)
  • obsadenie: 1 sudca, 2 za navrhovateľku, 2 za odporcu, svedok
  • meritum: Rozvod pre neveru manžela
  • priebeh: (krátke zhrnutie merita pre publikum) otvorenie, vystúpenie navrhovateľa a jeho právneho zástupcu nasledované vystúpením odporcu a jeho právneho zástupcu, výsluch svedkyne (milenka odporcu), rozhodnutie súdu, otázky z publika na priebeh konania

Debata (Európska únia by sa mala transformovať na federáciu)

12:00 – 12:35 hod.

  • časový rozsah: 35 min.
  • miesto konania: Súdna sieň PraF UK (miestnosť č. 7, historická budova PraF UK)
  • obsadenie: rozhodca, 2 členovia súhlasného tímu, 2 členovia nesúhlasného tímu
  • téza: Európska únia by sa mala transformovať na federáciu
  • priebeh: prvý rečník súhlasného tímu prednesie úvodnú reč, prvý rečník nesúhlasného tímu prednesie reč a reaguje na predrečníka, nasleduje druhý rečník súhlasného tímu a debatu uzatvára druhý rečník nesúhlasného tímu

Simulovaný súdny spor 2 (Konanie pred Európskym súdom pre ľudské práva pre porušenia Dohovoru pre mučenie)

12:50 – 13:35 hod.

  • časový rozsah: 45 min.
  • miesto konania: Súdna sieň PraF UK (miestnosť č. 7, historická budova PraF UK)
  • obsadenie: 1 - 3 sudcovia, 2 za sťažovateľa, 1 za štát
  • meritum: Konanie pred ESĽP pre porušenia Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd
  • priebeh: (krátke zhrnutie merita pre publikum) otvorenie, vystúpenie právneho zástupcu sťažovateľa nasledované vystúpením zástupcu štátu, rozhodnutie súdu, otázky z publika na priebeh konania

Výstava predmetov použitých pri trestnej činnosti

9:00 – 16:15 hod.

  • výstava predmetov použitých pri trestnej činnosti
  • miesto konania: miestnosť č. 5, historická budova PraF UK
Filozofická fakulta

Filozofická fakulta

Filozofická fakulta UK, Gondova 2, miestnosť G5 (prízemie)
9:00 – 16:00 hod.

Sprístupnenie zbierky archeologických nálezov v priestoroch knižnice katedry archeológie s odborným výkladom

V knižnici je v nových vitrínach inštalovaná tzv. porovnávacia archeologická zbierka Katedry archeológie FiF UK, ktorá bola doteraz pre nedostatok priestoru neprístupná. Zbierka v zhutnenej podobe prezentuje kultúrno-chronologický vývoj od paleolitu až po obdobie novoveku nielen na území Slovenska, ale aj v širšej oblasti Európy. Sprístupnené bude aj laboratórium, ktoré slúži na spracovanie archeologického materiálu a výučbu praktického predmetu diagnostika archeologického materiálu. Priestormi vás budú sprevádzať pracovníci katedry archeológie.

Fakulta matematiky, fyziky a informatiky

Fakulta matematiky, fyziky a informatiky

Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Mlynská dolina, pavilón F1

Na návštevy výskumných laboratórií sa bude odchádzať spred vrátnice pavilónu F1 Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Pozorovanie Slnka a nočnej oblohy bude pred pavilónom F1.

Centrum nukleárnych a urýchľovačových technológií (CENTA)

Záujemcovia budú mať možnosť uvidieť laboratórium tandemového urýchľovača iónov s potrebnou infraštruktúrou, ktoré slúži na výskum v oblasti nukleárnych a environmentálnych vied. Oboznámia sa so základnými princípmi tvorby iónov, ako aj ich následnou separáciou. Produkované ióny sa využívajú v najmodernejších analytických technikách, ktoré sú schopné separácie a identifikácie na úrovni jednotlivých atómov. Toto sa následne vyžíva v rôznych vedných odvetviach od archeológie, umenia, štúdia životného prostredia, geológie, medicíny, materiálových vedách a nanotechnológiách až po jadrovú fyziku a astrofyziku. Súčasťou exkurzie bude tiež stručný prehľad techník, ktorými sa laboratórium CENTA zaoberá, a ich využitie na analýzu širokej škály vzoriek.

Vstupy:
12:00 hod. rezervovať
16:00 hod. rezervovať
Maximálny počet účastníkov: 20

Laboratóriá biomedicínskej fyziky a biofyziky

V laboratóriu fotobiofyziky sa využíva UV-VIS absorpcia a fluorescencia biologických objektov na získavanie nových poznatkov o objektoch. Súčasťou exkurzie bude možnosť demonštrácie fluorescencie na koži záujemcov. K dispozícii bude aj ukážka vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC) a jej úlohy pri potenciálne nových medicínskych analýzach. Sprístupnené bude aj laboratórium štúdia nanočastíc, Langmuirových monovrstiev a spektroskopických metód. Bude ukázaný Zetasizer, t. j. prístroj na určenie rozmerov a zeta potenciálu nanočastíc, Langmuirove vaničky na štúdium vlastností monovrstiev, ako aj viaceré prístroje určené na komplexnú spektrálnu analýzu molekúl (UV-VIS, FTIR, fluorescenčná spektroskopia). V laboratóriu molekulárnej akustiky sú vyvíjané biosenzory na detekciu onkologických ochorení, ako aj na detekciu aktivity enzýmov. Laboratórium biosenzorov sa zameriava na vývoj elektrochemických biosenzorov na báze DNA aptamérov.

Vstupy:
10:00 hod. rezervovať
14:00 hod. rezervovať
Maximálny počet účastníkov: 20

Meteorologická stanica

Záujemcovia navštívia meteorologickú stanicu FMFI UK. Popozerajú si používané meracie prístroje, oboznámia sa so spôsobom merania a zaznamenávania fyzikálnych veličín a postupom ich ďalšieho spracovania. Sprievodca im vysvetlí význam sledovania jednotlivých údajov.

Vstupy:
11:00 hod. rezervovať
15:00 hod. rezervovať
Maximálny počet účastníkov: 25

Centrum excelencie fyziky komplexných systémov

Výskum v týchto laboratóriách sa zameriava na nové typy supravodičov a supertvrdé povlaky pre aplikácie v priemysle a detektory plynov na báze oxidov kovov. Návštevníci uvidia ucelený súbor zariadení pre prípravu tenkých vrstiev vákuovými metódami, materiálovú analýzu (rastrovacie elektrónové mikroskopy, spektroskopické a difrakčné metódy) až po prípravu funkčných mikroštruktúr, nanoštruktúr a ich testovanie v širokom rozsahu teplôt od 4 K po niekoľko stoviek K.

Vstupy:
11:00 hod. rezervovať
15:00 hod. rezervovať
Maximálny počet účastníkov: 15

Pozorovanie Slnka a nočnej oblohy (len v prípade priaznivého počasia)

Pozývame všetkých záujemcov o astronómiu a poznávanie vesmíru na astronomické pozorovanie, ktoré sa uskutoční pred budovou fakulty. Prostredníctvom špeciálneho ďalekohľadu s filtrom si budú môcť návštevníci pozrieť Slnko v tzv. Hα čiare vodíka. Následne po západe Slnka sa budú pomocou astronomických ďalekohľadov pozorovať objekty nočnej oblohy. Priestor bude aj na diskusiu o najnovších poznatkoch a zaujímavostiach v oblasti astronómie a astrofyziky. Pozorovanie sa uskutoční v spolupráci so združením Slovenské planetáriá, o. z.

Čas:
16:00 – 18:00 hod. – pozorovanie Slnka
19:00 – 20:30 hod. – pozorovanie nočnej oblohy
Počet účastníkov nie je obmedzený.

Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta

Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta

Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta UK, Kapitulská 26, Malá aula
8:30 – 13:00 hod.
Priestormi budú sprevádzať študenti RCMBF UK

Sprístupnenie priestorov niekdajšej tzv. Malej auly, dnešnej seminárnej kaplnky

Dňa 9. 12. 1919 v týchto priestoroch zazneli inauguračné príhovory prvého rektora Univerzity Komenského prof. Kristiána Hyneka a ministra s plnou mocou pre správu Slovenska Dr. Vavra Šrobára.

Sprístupnenie priestorov niekdajšej tzv. Veľkej auly, súčasnej Auly RKCMBF UK

Slúžila ako hlavná aula UK až do času, kým nebola postavená súčasná Aula UK na Šafárikovom námestí.

Prírodovedecká fakulta

Prírodovedecká fakulta

Výstava a aktivity v Mineralogickom múzeu UK

Prírodovedecká fakulta UK, Ilkovičova 6, pavilón G
10:00 – 16:00 hod.

27. marca 2019 na Univerzite Komenského v Bratislave môžeš navštíviť expozície Mineralogického múzea Univerzity Komenského, ktoré sa nachádzajú v pavilóne G na Prírodovedeckej fakulte. Návštevníci môžu vidieť v 120 vitrínach vyše 2500 minerálov, expozíciu meteoritov a tektitov, jednu z najväčších petrologických expozícií na univerzitách v strednej Európe, modely kryštálov, bohatú kolekciu pieskov z celého sveta, veľké množstvo pseudometeoritov ako aj ďalšie expozície. Vo vyše 25 vitrínach je možné vidieť najkompletnejšiu systematickú expozíciu slovenských minerálov a mineraloidov. K dispozícii návštevníkom bude aj expozícia historických prístrojov, predmetov a pomôcok dokumentujúcich technické zázemie rozvoja mineralogických vied na Slovensku. V rámci Dňa otvorených dverí bude možnosť bezplatného určenia potenciálnych meteoritov a prírodných vzoriek minerálov poprednými slovenskými odborníkmi.

Narodeniny J. A. Komenského

28. marca 2019

Šafárikovo námestie

Harmonogram dňa

09:00 - 15:00 hod

fotenie so živou sochou Jána Amosa Komenského

tlač fotiek priamo na mieste

predaj propagačných predmetov UK - Infocentrum UK

13:00 hod

krájanie torty s rektorom UK Marekom Števčekom

15:00 hod

koniec programu

Afterparty

100 rokov s Amosom zavŕšime na afterparty v klube Unique v Mlynskej doline!

AMOSFEST
9. - 12.5.2019
MLYNSKÁ DOLINA